Zázračné dítě Sota Fujii vyhrál rekordní 29. zápas v řadě za sebou

30.6.2017

Japonský nejmladší profesionální hráč shogi, 14 letý Sota Fujii pokořil světový rekord po sobě jdoucích vítězství. Vítěznou sérií rozproudil zájem veřejnosti o tradiční stolní hry. Fujii tak inspiroval mladé lidi ke hře, a prodej shogi literatury prudce vzrostl.

„Nemůžu uvěřit, že jsem uspěl. Měl jsem velké štěstí.“ Řekl Fujii, student střední školy, po porážce profesionálního hráče 4-danu Yasuhiro Masuda, 19 let, ve finále Ryuo Championship v Tokiu.

Vítězství znamená, že se Fujii stal držitelem titulu Akira Watanabe 33. Titul Ryuo je jedním ze 7 titulů profesionálních hráčů. Vítěz turnaje si tak odnesl 43,2 milionů jenů (8,8 milionů korun)!

Pondělní historická hra trvala více než 11 hodin a shogi fanoušci sledovali každý jeho pohyb na internetu a v televizi. Jeho vítězná série byla oceněna hráči a fanoušky hry shogi po celém světě. Takový zájem o shogi byl naposledy v roce 1996, kdy Yoshiharu Habu držel všech 7 hlavních titulů zároveň. 46 letý Habu, 9-dan, drží aktuálně 3 tituly a zůstává jedním z nejznámějších shogi hráčů všech dob.

Fujji byl neporažen od svého prvního zápasu v prosinci. Jeho první vítězství přišlo, když porazil nejstaršího, nejlépe hodnoceného hráče, Hifumi Kato, 77 let.

Předchozí rekord – 28 jdoucích vítězství za sebou byl vytvořen Hiroshim Kamiyau v roce 1987. Fujiiho 28. vítězství bylo minulou středu, když porazil 25 letého Shingo Sawada, 6-dan.

Fujii začal hrát shogi ve věku 5 let se svou babičkou s dětskou verzí hry. Později, kdy začal porážet svého dědečka v klasických shogi, začal brát shogi vážněji a hráls ostatními hráči ze sousedství.

Shogi svět je v Japonsku vysoce konkurenční. Ctižádostivý hráč obvykle vstupuje do „Shorei-Kai“, společnosti pod Japonskou Shogi Asociací (JSA), která je zaměřená na odbornou přípravu nadějných mladých hráčů do věku 26 let. Pouze čtyři noví hráči ročně můžou vstoupit do profesionálního odvětví.

V současné době existuje kolem 160 aktivních profesionálních hráčů. Včetně vysloužilých hráčů se číslo pohybuje kolem 200.

Hráči mají příjmy z hraní v soutěžích a turnajích, ale také mohou vydělávat peníze tím, že poskytují rozhovory, vyučují shogi a objevují se v televizi. Nejlepší hráči mohou vydělat desítky milionů jenů ročně.

Zdroj: (1), (2)

Žádné komentáře

Komentáře nejsou povoleny.