Report z ISF 2024 a cesty do Japonska!

1. 04. 2025 | CAS, Turnaj, Zajímavost

Máme exkluzivní rozhovor s naším českým hráčem shogi, který reprezentoval Českou republiku na mezinárodním shogi fóru (ISF) 2024 v Tokiu. ISF je hlavní mezinárodní turnaj shogi, který se koná v Japonsku jednou za 4 roky. Na tento turnaj jsou zváni ti nejlepší hráči ze všech zemí světa, aby reprezentovali své země. Na ISF pravidelně vysíláme své nejlepší hráče, kteří v daný rok vyhrají MČR nebo jsou další v pořadí, když vítěz z nějakého důvodu odmítne reprezentovat ČR v Japonsku. Na této skutečnosti je krásné to, že veškeré náklady spojené s cestou na turnaj do Japonska financuje přímo JSA – Japonská Shogi Asociace. Přinášíme vám tak poznatky z cesty od reprezentanta Marka Davida.

Ahoj Marku, vítej u našeho rozhovoru. Dnes tu mám hráče shogi, který se nedávno vrátil z mezinárodního turnaje v Japonsku. Jaké byly tvoje pocity, když jsi se dozvěděl, že budeš reprezentovat Českou republiku?

Byl jsem zprvu nadšený, ale pak mi došlo, jak velká je to věc. Jak pro můj osobní život, tak i pro ten, co jsem obětoval shogi.

Jak probíhala tvoje cesta do Japonska a příprava na turnaj?

Na turnaj jsem se připravoval ještě doma před odjezdem. Studiu shogi jsem se věnoval intenzivně několik týdnů před odletem. Letěl jsem z Mnichova přímým letem, což trvalo 14 hodin. Měl jsem tři dny na aklimatizaci a přípravu na turnaj. Tyto dny mi ale utekly velice rychle.

Můžeš nám popsat atmosféru uvítací ceremonie?

Ceremonie probíhala v přátelském duchu, s dobrým jídlem a pitím. Potkal jsem hráče z celého světa a měl jsem tak možnost se s nimi seznámit. Byli zde i známé tváře, které vídám z Evropských turnajů. Každý jsme dostali minutu slávy na představení a zároveň jsme byli při ceremonii rozlosováni do úvodních skupin.

S kým jsi hrál v úvodní skupině před rozřazením do turnaje a jak se ti dařilo?

Hrál jsem s Richardem Rödelem z Německa (2 Dan), Dantem Acuñou z Peru (3 Dan) a Wang Po-Hsuan z Taiwanu (4 Dan). Byly to těžké hry.

První den turnaje a první hra byla proti protihráči z Peru. Hrál jsem statickou věž proti věži na třetím sloupci. Podcenil jsem joseki této pozice, dostal své kameny do nevýhodné pozice a z tohoto momentu už nešlo zpět. Ačkoliv jsem proti této pozici několikrát hrál, i tak jsem se po své porážce cítil jako úplný začátečník.

Druhá hra byla proti protihráči z Německa. Tentokrát jsem hrál věž na pravém čtvrtém sloupci, taktiku, kterou jsem nejvíce trénoval, ale udělal jsem unáhlené rozhodnutí s pozicí mého krále. Protihráč využil slabiny, které jsem si původně nevšiml, a bohužel místo toho, abych byl já ten agresivní hráč, tak jsem se velice rychle ocitl v defenzívě, tím prohrál druhou hru a přišel o možnost kvalifikovat se do A turnaje.

Jak jsi se cítil po prohrách?

Samozřejmě mě to mrzelo, ale beru to jako cennou zkušenost. Shogi je náročná hra a musím se z proher poučit.

Tomu zcela rozumím, konkurence byla vysoká. Chápu správně, že tam byly turnaje dva? A a B?

Ano, vlastně ne úplně. Turnaj A je hlavní část turnaje, ve které se hraje o první 4 místa. Ten nejlepší dostane možnost si zahrát proti současnému dvojnásobnému Meijinovi Sōta Fujii. Turnaj B byl pro hráče, kteří se nekvalifikovali do hlavního turnaje. Z těchto turnajů se již vypadávalo, a tak hráči, kteří prohráli partii, měli možnost se přihlásit do otevřeného turnaje.

Jak probíhal B turnaj a tvoje další partie?

Moje další partie byla s Rolandem Bakem z Maďarska (2 Dan) a byla velmi zajímavá a napínavá. Bohužel jsem nakonec prohrál kvůli chybě v závěrečné fázi hry.

Účastnil jste se i otevřeného turnaje?

Ano, zúčastnil jsem se otevřeného turnaje a podařilo se mi získat vějíř s motivačním popiskem.

To je slušný výkon. Jakou máš vlastně třídu?

Jsem 3 kyu.

Měl jsi možnost zahrát si proti profesionálovi?

Ano, zahrál jsem si proti profesionálovi, což byla skvělá zkušenost. Hrál jsem takzvanou akci „guru-guru“, kde všichni účastníci hráli proti profesionálním hráčům, kteří se střídali. Já jsem hrál s hendikepem a podařilo se mi vyhrát.

Jak se ti líbilo v Japonsku mimo turnaj?

Japonsko mě okouzlilo. Lidé byli přívětiví a milí, jídlo bylo levné a chutné, a Tokio je fascinující město s mnoha parky a chrámy.

Stihl jsi navštívit nějaké město mimo Tokio?

Ano, navštívil jsem Kyoto a viděl jsem tam několik krásných chrámů, jako je Kinkakudži a Fušimi Inari Taisha.

Jaké jsou tvoje plány do budoucna?

Chci se shogi více věnovat a zlepšovat své dovednosti. Doufám, že se mi podaří dostat na další ročník ISF turnaje.

Děkuji ti moc za rozhovor a přeji ti hodně štěstí nejen se shogi a doufám, že se bzo opět uvidíme na nějaké shogi akci!


Doufáme, že vás tento rozhovor namotivoval začít více hrát a zlepšovat se v hraní shogi a dosáhnout tak dostatečného umění hry, abyste mohli reprezentovat Česko na příštím ISF, které se bude konat v roce 2028. Je to totiž jedinečná příležitost navštívit Japonsko bez jakýchkoliv nákladů! 🙂